Żywa lekcja segregacji odpadów

   Pięć lat temu nawiązaliśmy współpracę ze Celowym Związkiem Gmin R-XXI, który zajmuje się przetwarzaniem odpadów z obszaru 27 gmin województwa zachodniopomorskiego, m.in. z terenu naszej gminy. Co roku uczniowie klas czwartych, pod okiem Pani Moniki Olechnowicz – Krakowskiej (z CZG R-XXI), zapoznają się z procesem odbioru, przetwarzania oraz unieszkodliwiania odpadów dowożonych do sortowni w Słajsinie. Tutaj każdy może się przekonać, że nasze śmieci nie znikają w osiedlowych śmietniskach – one mają swoje dalsze „życie”.
   115 czwartoklasistów oraz 22 uczniów wraz z opiekunami z Ośrodka Rewalidacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego z Gudowa zwiedziło sortownię, w której prowadzi się mechaniczne przetwarzanie odpadów. Obejrzeli boksy na selektywne frakcje oraz magazyn biostabilizacji odpadów. Wielkie wrażenie wywarły pojazdy pracujące w różnych sektorach zakładu, które jakby przeniosły się ze świata filmu „Transformers”.
   Wielkie hałdy odpadów i kompostu oraz unoszący się dokoła nieprzyjemny zapach niewątpliwie był sygnałem, że to my – konsumenci – wytwarzamy olbrzymie ilości śmieci. Aby zmienić ten stan rzeczy należy zacząć od segregacji oraz świadomych zakupów.
   Wyjazd na warsztaty do sortowni odpadów w Słajsinie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim i odbywał się w ramach realizacji zadań międzynarodowej kampanii „Litter less”.
Joanna i Grzegorz Kruczek