11. JUŻ RAZ - TRZECIOOLIMPIJCZYCY NA START!

Przez cały rok szkolny uczniowie trzecich klas z miasta i gminy Drawsko Pom. przygotowywali się do corocznego konkursu sprawdzającego ich wiedzę i umiejętności w czterech kategoriach: polonistycznej, matematycznej i środowiskowej i sportowej.
11 czerwca 2014 roku  w Szkole Podstawowej w Drawsku Pom. odbyła się XI edycja gminnej olimpiady „Trzecioolimpijczyk”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas trzecich z terenu miasta i gminy Drawsko Pom.

Głównym celem TRZECIOOLIMPIJCZYKA było:
 • promowanie uczniów zdolnych
 • odkrywanie szczególnych zdolności uczniów
 • wdrażanie uczniów do samodyscypliny
 • integracja między szkołami
 • wyłonienie i wypromowanie najbardziej uzdolnionych uczniów z klas I-III w środowisku lokalnym
 • krzewienie idei olimpijskiej, sportowej rywalizacji, dostrzeżenie zdolnej młodzieży już na poziomie klas I-III, a poprzez to docenienie wkładu pracy i zaangażowania nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
 
Konkurs przeprowadzono z podziałem na dwa etapy.
W etapie pierwszym, który rozpoczął się o godz.8.30 rozpoczęto turniejowe zmagania z wiedzy polonistycznej, matematycznej i środowiskowej.
W drugim etapie o godz.11.00 rozpoczęły się Igrzyska Sportowe. Przed sportową rywalizacją uczniowie zostali zaznajomieni z historią igrzysk olimpijskich i znaczeniem symboliki olimpijskiej. Prowadzący zawody przypomniał uczniom, że:
Igrzyska olimpijskie to  najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów. Przez większość sportowców igrzyska olimpijskie są traktowane jako najważniejsze zawody sportowe, a złoty medal olimpijski, jako najcenniejsze trofeum.
 Najbardziej znany ze wszystkich symboli olimpijskich, flaga olimpijska odzwierciedla ideały  twórcy nowożytnych igrzysk. Pięć różnokolorowych przecinających się kół symbolizuje zarazem różnorodność, jak i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię. Poszczególne kolory symbolizują kontynenty: niebieski – Europę, czarny – Afrykę, czerwony – Amerykę, żółty – Azję i zielony – Australię.
Ważnym  elementem olimpiady jest też znicz olimpijski, który płonie przez cały czas trwania zawodów. Stałym elementem ceremonii jest również defilada uczestników biorących udział w zawodach...
Imprezę uświetnili swoją obecnością: Burmistrza Miasta Zbigniew Ptak, Małgorzata Piłatowska, Monika Chmielecka i Czesław Faliński. Na widowni zasiedli licznie zgromadzeni kibice i rodzice oraz koledzy rywalizujących uczniów.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i zapaleniem olimpijskiego znicza.
Sześcioosobowe drużyny rozpoczęły zmagania turniejowe i stanęły w bojowe, sportowe szranki zgodnie z zasadami sportowej rywalizacji w duchu fair-play.
Zawodnicy wspaniale prezentowali się w sportowych zmaganiach. Podczas konkurencji sportowych panowała wspaniała, „olimpijska’’ atmosfera.
Zawodników do boju zagrzewali koledzy, szkolny zespół mażoretek oraz przybyli kibice.
Jak na prawdziwa olimpiadę  przystało sportowe zmagania zostały uświetnione występami artystycznymi. Zaprezentował się szkolny zespół mażoretek, a pani Justyna Kuzio poprowadziła profesjonalne zajęcia z aerobiku. Chociaż z nieba lał się żar, nie przeszkadzało to młodzieży w sportowej rywalizacji i świetnej zabawie.
Laureatów poszczególnych kategorii nagrodzono "laurami olimpijskimi", pamiątkowymi medalami, dyplomami, a także wręczono upominki rzeczowe, sponsorem których był Burmistrz Miasta.

LISTA ZWYCIĘZCÓW W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:

Kategoria polonistyczna
 
 1. miejsce   Gabriela Kasicka   SP Drawsko Pom.
 2. miejsce  Martyna Kruczyk   SP Drawsko Pom.
 3. miejsce   Marika Marcinkowska   SP Drawsko Pom.

Kategoria matematyczna
 
 1. miejsce  Bartosz Małocha   SP Drawsko Pom.
 2. miejsce  Ignacy Oziero   SP Drawsko Pom.
 3. miejsce  Aleksandra Chojnacka  SP Drawsko Pom.

Kategoria środowiskowa
 
 1. miejsce  Krzysztof Lalewicz   SP Drawsko Pom.
 2. miejsce  Aleksandra Tumasz   SP Drawsko Pom.
 3. miejsce  Bartłomiej Waszkiel   SP Drawsko Pom.

Kategoria sportowa
 
 1. miejsce   SP Drawsko Pom. kl.IIIc
 2. miejsce  SP Drawsko Pom. kl. IIIb
 3. miejsce   SP Mielenko Drawskie
Dziękujemy organizatorom, osobom zaangażowanym w przygotowanie imprezy i nauczycielom czuwającym nad sprawnym przebiegiem zawodów we wszystkich konkurencjach.
Pamiętajmy, że najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich nie jest zwyciężać, ale brać w nich udział. Podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z własnym organizmem.
Mając na uwadze motto igrzysk olimpijskich  Szybciej, Wyżej, Mocniej  już od września zaczniemy przygotowania do przyszłorocznych zmagań.
 
Irena Wilczyńska-Pękalska