Kartka z ekokalendarza

W ostatnich dniach uczniowie klas IV – VI oddawali prace na ogólnopolski konkursu „Kartka z ekokalendarza”. Prace zostaną wysłane do organizatora M&M Consulting wydawcy czasopisma “MiniLO&Aniela”.
Uczniowie odszukali w ekologicznym kalendarzu rozmaite święta, ale nawiększą popularnością cieszył się Dzień Jeża, obchodzony 10 listopada.
„Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych, dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów w parkach, ale również na osiedlach
w dużych miastach, czy przy ruchliwych drogach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Wydawać by się mogło, że to rozkoszne, choć kolczaste zwierzątko, jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać.
W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek.
Jeże w czasie, kiedy obchodzą swoje święto, smacznie śpią, więc nie przeszkadzajmy im.”
 
Świętując Dzień Jeża możemy zrobić sobie kolczastego przyjaciela. Oto przepis:
 
Słodki jeż
Materiały:
gruszka, dwa goździki, czarna oliwka lub małe ciemne winogrono, nóż, obieraczka, wykałaczka, podkładka lub talerzyk.
Zetnij niewielki plaster z jednego z boków gruszki tak, aby można było ją stabilnie położyć. Następnie za pomocą nożyka lub obieraczki do warzyw obierz gruszkę od góry do około 1/3 jej wysokości.
Powstaje w ten sposób część, którą pokrywać będą igły i część „twarzowa”. Wbij goździki tak, aby powstały oczy zwierzątka, a ciało pokryj wykałaczkami – igłami. Nosek możesz zrobić nadziewając na ogonek gruszki oliwkę lub winogrono.
 
Jeżeli zamienicie wykałaczki na migdały, to z jeża powstanie fantastyczna zdrowa przegryzka.
Miłej zabawy. Smacznego
 
Joanna i Grzegorz Kruczek