Oko w oko z królem puszczy

Duże zwierzęta uczą nas pokory i uświadamiają nam, że nie jesteśmy właścicielami świata, lecz tylko maleńką cząstką natury. Z drugiej strony kontakt z nimi pozwala nam na dokładne poznawanie ich środowiska i zwyczajów. Dzięki temu możemy właściwie opiekować się, niestety, ginącymi już gatunkami i reintrodukować je w środowisku.
Uczestnicy wycieczki do „Dzikiej Zagrody” pod Mirosławcem stanęli pół metra przed stadem żubrów. Wielkość zwierzęcia budziła respekt, ale ciekawość zwyciężyła. Być może była to jedyna okazja tak bliskiego kontaktu z ogromnym ssakiem.
Opiekunka zwierząt opowiedziała nam o zwyczajach żubrów: gdzie można je spotkać, co jedzą, ile sztuk liczy stado, jakie mają charaktery, kiedy samce odchodzą od stada oraz o tym, jak należy się zachować w kontakcie z dzikim żubrem. Niektórzy przymierzyli obrożę z radionadajnikiem.
Mieliśmy również możliwość nakarmienia zwierząt jabłkami. Niesamowite uczucie.
W dalszej części wycieczki poszliśmy do zagród rysi. Czekały tam na nas Pola, Rózia i Orkan. Rysie przybyły do Jabłonowa z ogrodów zoologicznych, jednak zachowały swoją dziką naturę. Są samotnikami, do których zbliżanie się byłoby niebezpieczne.
Na zakończenie wycieczki upiekliśmy kiełbaski, ale to nie był jeszcze koniec atrakcji. Młodych przyrodników czekał jeszcze quiz, dotyczący mieszkańców „Dzikiej Zagrody”. Było mnóstwo pytań, ale żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Każda dobra odpowiedź została nagrodzona drobnym upominkiem. Lekcja w terenie zdała egzamin.
Serdecznie dziękujemy Referatowi Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Drawsku Pomorskim za umożliwienie nam wyjazdu i jego sfinansowanie.
 
Joanna Kruczek, Anna Gorczyca, Agnieszka Szpargała, Grzegorz Kruczek