Relacja z otwarcia wystawy „Lepiglinki i inne cudaki”

    W naszej szkole obywa się wiele zajęć pozalekcyjnych. Stanowią one doskonałą okazję, by stworzyć dzieciom, rodzicom i nauczycielom możliwość rozwijania ich wrażliwości twórczej podczas wspólnego poznawania tajników związanych z technikami plastycznymi. Powstaje wiele wspaniałych, małych dzieł, które są pierwszymi próbami zabawy ze sztuką.
    2 marca br. pani dyrektor Joanna Szewczyk wraz z nauczycielami - instruktorami zorganizowała po raz kolejny wystawę prac artystycznych. Wśród gości znaleźli się przede wszystkim młodzi artyści, rodzice, babcie i dziadkowie. Swoją obecność zaznaczyła także Elżbieta Koba – Sekretarz Gminy, przedstawiciele wojsk kanadyjskich stacjonujących na poligonie drawskim i wielu przyjaciół szkoły. Po pięknym programie artystycznym w wykonaniu uczennic klasy czwartej  i uczniów klasy pierwszej pod opieką artystyczną Ewy Gadziny i Anny Rusin-Kicińskiej, przybili goście mogli podziwiać głównie prace z ceramiki
i decoupage oraz prace wykonane w różnych technikach plastycznych np. akwareli, olejach, gwaszach. Nie brakowało także rzeźb z origami, drewna czy płaskorzeźb z plasteliny. Można było zobaczyć szmaciane laleczki oraz inne dekoracje wykonane z materiałów. Uroku dodawały zapalone lampiony, które pięknie oświetlały wypalone szkliwa. Dzieci poszukiwały swych mały dzieł i z radością demonstrowały je dorosłym.
    Wernisaż był jednocześnie podsumowaniem kończącego się projektu pt. „Lepiglinki”. Troje nauczycieli: Lucyna Jabłońska, Paweł Redmann i Agnieszka Adamska napisali i przeprowadzili projekt, który otrzymał dofinansowanie od Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Drawy” będącego dysponentem środków Programu Działaj Lokalnie.
Z pozyskanych środków finansowych zakupiono glinę oraz materiały rzeźbiarskiej wykorzystywane podczas pracy z tym ciekawym materiałem plastycznym.
   Jednak oprócz tego programu w Szkole Podstawowej realizowane są inne zajęcia ceramiczne. Prowadzą je Agata Podgórna, Magdalena Mejger-Krasucką, Magdalena Żoch i Nina Walkowiak. Paletę zajęć artystycznych poszerzają spotkania z Irena Golińską, która jest nauczycielem-instruktorem decoupage. W sumie w zajęciach artystycznych uczestniczy na chwilę obecną ponad sześćdziesięciu uczniów naszej szkoły.
    Cel główny projektu został osiągnięty, chodziło bowiem o to, by dzieci, rodzice i nauczyciele spędzili ten czas wspólnie czerpiąc radość z dzielenia się wrażeniami i pozytywnymi emocjami. To z pewnością nie ostatnia wystawa prac dzieci, rodziców i nauczycieli. Okazuje się bowiem, że mamy świetną bazę: zdolnych, otwartych uczniów, cudownych i zaangażowanych rodziców oraz nauczycieli, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Podjętym działaniom sprzyja klimat w naszej szkole oraz bardzo udana współpraca z Urzędem Miejskim w Drawsku Pomorskim oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania. Jako koordynator projektu pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim osobom zaangażowanym i wspierającym nasze działania.
Agnieszka Adamska