Wiele kultur – jedna opowieść. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

   13 kwietnia 2015 odbył się apel dla uczniów klas IV-VI z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzony jest 2 kwietnia w dniu urodzin baśniopisarza duńskiego H. Ch. Andersena. Dzień Książki został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia projektując i rozsyłając plakat z mottem.

   W tym roku rola ta przypadła Zjednoczonym Emiratom Arabskim, plakat projektowała Nasim Abaeian, a autorką przesłania Wiele kultur – jedna opowieść jest Marwa Obaid Rashid Al. Agroubi.
   Z okazji Dnia Książki grupa teatralna pod kierunkiem p. K. Tadeusiak zaprezentowała krótką scenkę teatralną pn. Wokół książki w połączeniu z pokazem medialnym. Uczniowie przypomnieli sobie historię książki na przestrzeni wieków.
 
Organizatorzy: Jolanta Lepert, Kamila Tadeusiak Magdalena Żoch
 
 
 
 Tekst przesłania w tłumaczeniu Anny Onichimowskiej
 
Wiele kultur – jedna opowieść
 
   Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie. Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie. Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy z wolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.