PRACOWNIA TWÓRCZEJ AKTYWNOŚCI

To już kolejny rok, w którym uczniowie naszej szkoły gromadzą się w „Pracowni Twórczej Aktywności”, tworząc koła artystyczne pod opieką naszych nauczycieli. Tylko w tym semestrze z takich zajęć skorzystało już ponad 100 uczniów z całej szkoły, a liczba chętnych wcale nie maleje. Aby wyjść wszystkim naprzeciw, niektóre grupy mają zajęcia tylko przez dwa miesiące, ustępując miejsca innym chętnym dzieciom.

Szkoła nasza ma bardzo bogaty program artystycznych zajęć pozalekcyjnych takich jak:

Ceramika - czyli praca w glinie, która jest dla dziecka  twórczym doświadczeniem przyczyniającym się między innymi do doskonalenia sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo – ruchowej .  Samodzielne lepienie z gliny z zastosowaniem różnorodnych technik modelowania poczynając od prostych kształtów po bardziej skomplikowane uczy wytrwałości w dążeniu do celu, systematyczności, rozbudza wiarę we własne siły i możliwości. To  doskonałe zajęcie relaksacyjne i terapeutyczne.

Batik – to technika malarska polegająca na wielokrotnym nakładaniu na tkaninę wosku oraz barwinków. Jest to bardzo czasochłonna metoda pracy ale gotowe batiki są dziełami na tyle pięknymi, że w pełni rekompensują poświęcony czas. Jest to wielka szansa dla osób pragnących zdobyć prawdziwie unikalne umiejętności plastyczne.

Decoupage - to technika zdobnicza znana od dawna, w dodatku bardzo prosta. Za jej pomocą można niemal każdy przedmiot w szybki i łatwy sposób efektownie ozdobić. Technika ta polega na zdobieniu przedmiotów np. butelek, kasetek, biżuterii, doniczek a nawet mebli, poprzez malowanie i ozdabianie ich elementami z papieru lub serwetek. Sekret  decoupage  polega na tym, że każdy, niezależnie od wieku, płci i zdolności artystycznych może tworzyć piękne przedmioty, którymi zachwyci wszystkich dookoła.

Scenografia –  to zajęcia inspirowane wyobraźnią, opowiadaniem, muzyką, korzystaniem z narzędzi multimedialnych. Ta działalność twórcza posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni ( stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne).
Kronika - celem prowadzenia kroniki szkolnej jest przekazanie przyszłym pokoleniom obrazu współczesnego życia, rozwoju i działalności szkoły. W dobie Internetu uczymy się nie tylko opisu życia wewnętrznego szkoły, ale również poznajemy tajniki oprawy graficznej i wizualnej tych ważnych informacji. Od nowego semestru dostępny już będzie pierwszy numer szkolnej gazetki „SZKOLNIAK”.

Są również zajęcia o ogólnym charakterze artystycznym, które pozytywnie wpływają na rozwój wyobraźni twórczej, uczą koncentracji uwagi, planowania przestrzennego, odporności emocjonalnej na porażki i niepowodzenia, uczą wiary we własne siły i możliwości, a co najważniejsze dzieje się to przy okazji świetniej zabawy.

Rezultaty naszej wspólnej artystycznej przygody można podziwiać już w wielu miejscach. Tworzymy prace na różnego rodzaju aukcje charytatywne, kiermasze szkolne, robimy upominki dla przyjaciół naszej szkoły i nie tylko.

Zajęcia te mają na celu:

  • Integrację uczniów o zainteresowaniach artystycznych.
  • Rozwijanie inicjatyw artystycznych
  • Rozwijanie kreatywności uczniów
  • Uwrażliwienie na piękno
  • Wzmocnienie poczucia własnej wartości
  • Promocja młodych talentów

Lucyna Jabłońska, Irena Golińska, Nina Walkowiak, Paweł Redmann, Magdalena Żoch