SPOTKANIA Z PRZEDSTAWICIELEM POLICJI

W październiku odbywają się zajęcia prowadzone przez sierż. sztab. Monikę Gralę. Przeprowadza ona rozmowy na temat: „Przemoc rówieśnicza - rodzaje, przyczyny, skutki, zapobieganie. Odpowiedzialność prawna nieletnich”. Oto wypowiedzi niektórych uczniów spisane po zajęciach.
 „Numer telefonu zaufania 116 111.
Rodzaje przemocy: fizyczna, psychiczna, seksualna, cyberprzemoc.
Jak im zapobiec? Zgłaszać przemoc osobie dorosłej i stanąć w obronie.
Wiem jakie są konsekwencje przemocy. Wiem, że za stosowanie przemocy grozi  zakład wychowawczy dla nieletnich”.
Amelia
 
„Osoba, która jest sprawcą przemocy zbiera wokół siebie ludzi, którzy się jej boją i przez to, że jej się boją nie próbują pomóc osobie, która jest ofiarą przemocy.
Do przemocy fizycznej należą:  szarpanie za włosy/koszulę, popychanie, podstawianie komuś nogi.
Do przemocy psychicznej należą: nękanie, obrażanie, wyzywanie, poniżanie.
Do cyberprzemocy należą: szantaż w Internecie, upokarzanie, wysyłanie kogoś zdjęć, wyzywanie, hejtowanie”.
Mikołaj
„Przede wszystkim dowiedziałam się, czym jest przemoc seksualna, cyberprzemoc itd. Wiem już jak jej zapobiegać i pomóc osobie, która jest jej ofiarą. Wiem też czym jest demoralizacja, inaczej mówiąc jest to palenie papierosów lub spożywanie alkoholu na terenie szkoły oraz poza nią. Wiem także, że dyrektor placówki ma takie same prawa jak policja. Dowiedziałam się, czym jest więzienie dla młodzieży, do jakiego wieku zostaje się w nim, jakie wykroczenia popełnia sie, aby tam się dostać. Wiem też, że sąd może nałożyć karę prac społecznych na rzecz szkoły. Osoby hejtowane, które nie mają wsparcia mogą zadzwonić na telefon zaufania, czyli 116 111”.
Julia
 
„Zapamiętałem, że są cztery rodzaje przemocy: fizyczna, psychiczna, seksualna, internetowa. Dowiedziałem się, że dyrektor ma takie same prawa jak policjant. Osoba, która źle postępuje może trafić do ośrodka wychowawczego, z którego może wyjść na dwa dni za zgodą dyrektora ośrodka. Później można trafić do poprawczaka, w którym się jest do 18tego roku życia. Numer zaufania to: 116 111”.
Adam
 
​​​​​​​ ​​​​​​​
​​​​​​​